Právní poradna: Syn je zadlužený a má u nás trvalé bydliště. Přijde exekutor k nám?

Autor: red dne: St, 03/12/2014 - 15:55.

Je mi 56 let a mám tři děti. Bohužel jsem zjistila, že nejstarší syn Martin, který je dlouhodobě bez zaměstnání, má dluhy, pro které jsou vedeny exekuce. Se synem se dlouhodobě nestýkám, z našeho bytu se již dávno odstěhoval, ale stále má u nás v bytě uvedeno trvalé bydliště. Mám proto strach, že k nám přijde exekutor. Dluhy za něj platit nechci, poradíte mi, co mám dělat?
 
Jana L.

Vážená paní Jano, s ohledem na to, že u Vás má Váš syn Martin stále trvalý pobyt, je velmi pravděpodobné, že soudní exekutor k Vám přijde. Exekutor je totiž oprávněn vstoupit do domu či bytu, o kterém se domnívá, že se zde dlužník zdržuje a v praxi velmi často soudní exekutor navštěvuje dlužníka právě v místě jeho trvalého pobytu. S ohledem na skutečnost, že se jedná o exekuci vedenou na Vašeho syna a syn se u Vás fakticky nezdržuje a nemá u Vás ani žádný majetek, doporučuji Vám soudnímu exekutorovi za syna nic nehradit.

Dále Vám doporučuji, aby jméno Vašeho syna nikde nefigurovalo, tedy aby jeho jméno nebylo uvedeno na zvonku, nebylo na poštovní schránce. Dále Vám doporučuji, abyste Vy, ani nikdo další z rodiny, nepřebírali za syna Martina žádnou poštu. A dále dávám ke zvážení zrušit synovi ve Vašem bytě trvalý pobyt. Problematiku trvalého pobytu upravuje zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech. Na základě tohoto zákona je možné občanovi odhlásit trvalý pobyt v případě, že zaniklo jeho užívací právo k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část. Zrušit trvalý pobyt lze i bez souhlasu Vašeho syna. Jinými slovy – trvalý pobyt by bylo možné synovi odhlásit tehdy, pokud by byly splněny obě výše uvedené podmínky, tj. syn v daném bytě nebydlí a zároveň mu zaniklo užívací právo. Praxe Městských úřadů ohledně zrušení trvalého pobytu je bohužel odlišná. Na některých postačí Vaše čestné prohlášení, že se syn u Vás trvale nezdržuje, popř. i čestné prohlášení Vašich sousedů, u jiných je zapotřebí rozhodnutí soudu. Doporučuji se informovat na Vašem příslušném Městském/Obecním úřadu. Pokud by ke zrušení trvalého pobytu došlo, byl by synovi přehlášen trvalý pobyt na adresu místně příslušného úřadu tzv. ohlašovny.

V případě, že by došlo k sepsání Vašich movitých věcí soudním exekutorem v rámci exekuce vedené na syna Martina, je možné po případném výkonu exekuce podat ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy se dozvíte o soupisu věci, žádost o vyškrtnutí věci ze soupisu věcí podléhajících exekuci, a to u exekutora, který věc pojal do soupisu. Opožděný návrh exekutor odmítne. Zároveň je zapotřebí doložit vlastnictví k těmto zabaveným věcem, např. doklady o zaplacení. Pokud by nějaké doklady chyběly, lze je nahradit písemnou svědeckou výpovědí. O návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu rozhodne exekutor do 15 dnů od jeho doručení. Exekutor vždy vyškrtne věc ze soupisu, souhlasí-li s tím oprávněný – tj. věřitel. Exekutor vždy vyškrtne věc ze soupisu, pokud během provádění exekuce vyjde najevo, že povinnému – Vašemu synovi, nepatří či patřit nemůže.

V případě, že by exekutor žádosti nevyhověl, přišla by na řadu žaloba na vyloučení věci, o které by již rozhodoval příslušný soud. Žalobu je nutné podat u exekučního soudu do 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora, kterým nevyhověl, byť jen zčásti, včas podanému návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu.

Máte-li zájem, je možné si sjednat schůzku v naší advokátní kanceláři – Mgr. Milan Vrchotka, advokát, tel. č.776 771 509, e-mail: milan.vrchotka@akvrchotka.cz

Máte právní problém a nevíte si s ním rady?
Obraťte se na naši redakci a my vám pomůžeme.
Pište na redakce@jomagazin.cz

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Podlahy Rooms