Psychologická poradna: Může být přehnaná pověrčivost škodlivá?

Autor: red dne: St, 04/23/2014 - 10:53.

Od malička jsem byla pověrčivá, nejrůznější pověry mi říkali naši a já jim ochotně věřila. Když jsem byla dítě, tolik mě to neomezovalo, ale teď mi přijde trochu hloupé vyšilovat, když přejde přes cestu černá kočka, skákat pro štěstí, když vidím zeleného trabanta, nebo za sebou plivat, když projede pohřebák... Je to neškodné, nebo bych proti tomu měla bojovat?
Helena 35 let

Milá Heleno,
ptáte se na význam pověr ve Vašem životě. Z dotazu je patrné, že sehrávaly ve Vašem rodinném systému, zvláště v dětství, významnou roli. Postupně se získáním zkušeností se měnil i Váš pohled na ně. Začala jste o jejich významu více přemýšlet. Zvažujete dokonce, zda nejsou škodlivé, a jak proti nim případně bojovat.
 
Pokusme se odpovědět na některé otázky vztahující se k pověrám: proč vznikly, jaký je jejich význam, čemu pomáhají, jak lze k nim přistupovat.

Pověra velmi často vzniká v situaci, kterou si nedokážeme racionálně vysvětlit a v čase silného emočního prožitku. Nabýváme dojmu, že náš úspěch či neúspěch, obávaná situace, prožívaný strach funguje v kombinaci s určitým jevem.

I když si posléze uvědomíme, že za neúspěchem tkví podcenění situace, či za dobře vykonanou zkouškou naše kvalitní příprava, přetrvává emoční stopa spojená s pověrou. 

Pověry samy o sobě nejsou škodlivé. Mohou se rozvíjet a rozšiřovat v rámci daných kulturních, společenských, či rodinných systémů. Takto vznikly pověry typu: Přeběhne-li černá kočka přes cestu, budu mít neštěstí. Abych měl úspěch, musím vykročit pravou nohou. Před zkouškou je důležité stoupnout na kanál.

Pověry se také mohou rozvíjet na půdě obsesivně-kompulsivní poruchy a zde je již nutné vyhledat odborníka. Je nutné vědět, že pacienti trpící touto nemocí mají k pověrám velmi blízko a současně ne každý pověrčivý člověk je obsesivní.

Nejčastější význam pověry je snížit napětí a úzkost. Každý z nás jistě zná pověru „zaklepávání na dřevo“. Za jejím užíváním je velká obava, aby nenastala situace, která nahání strach.  

Zamyšlení nad pověrami tedy spočívá v tom, jak aktivně naložit se strachem, jak se připravit na očekávanou zátěž. Zmapovat, kde se nachází zvýšená křehkost a pokusit se tyto oblasti postupně ošetřit. Získat potřebné dovednosti pro zvládnutí situace a otužilosti setrvat v procesu. Je dobré mít podporu někoho blízkého, kdo nám fandí, ale nekoná za nás.

Přeji Vám hodně úspěchů při zvládání životních zkoušek a pověry nechť jsou pro Vás kořením i zpestřením.

PhDr. Faltejsková Irena
Psycholožka a psychoterapeutka orientovaná na léčbu a poradenství psychických a tělesných potíží v rámci psychosomatického pracoviště Isida centrum Česká Lípa. Pracuje formou individuální i skupinové psychoterapii, kde čerpá z východisek systemické a narativní terapie. Terapeutické postoje také staví na poznatcích z oblasti systémových konstelací a komunitní formy práce. Ve své práci propojuje zkušenosti z oblastí klinické psychologie a psychologie práce.
Kontakt: Isida centrum s.r.o., ČSA 1566, 47001 Česká Lípa, tel. 487522676, mob. 725881486, e-mail:isidacentrum@gmail.com

Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Podlahy Rooms